Ačkoli nás co chvíli oslovují různé pražírny, abychom přidali jejich kávu do portfolia KAVA.CZ, jen velmi zřídka jim vycházíme vstříc. Nesnažíme se nabízet všechno a za každým zrnkem, které prodáváme si stojíme. Tentokrát jsme se po delší době rozhodli udělat výjimku. Do rodiny KAVA.CZ vítáme Julius Meinl. Než ohrnete nos a řeknete si, že tohle není pro vás, možná vás překvapí, že kávu téhle značky jste možná už ochutnali a ani tom nevíte.

Julius Meinl, český rodák z karlovarského kraje

Je to opravdu tak. Julius Meinl se narodil v roce 1824 do tehdy ještě Rakouského císařství v obci Kraslice, nedaleko Karlových Varů. Vyučil se obchodu u svého strýce v Praze a ve svých 26 letech se přesunul do Vídně, kde pracoval v koloniálu prodávajícím exotické zboží. Byl to ale podnikatel tělem i duší a v roce 1862 si otevřel svůj vlastní obchod s potravinami a později dokázal najít díru na trhu a začal nabízet i denně praženou kávu.

Tehdy se káva prodávala jako zelená, neupražená zrna.

Meinlovi neušlo, že upražit kávu doma v kuchyni není jen tak a často se připálená káva vyhazovala. Přišel proto s jedinečným systémem bubnové pražení kávy. A tím odstartoval svůj úspěch.

Z majitele malého obchodu na vídeňské Köllnerhofgasse se stal největším výrobcem kávy a čaje v Rakousko-Uhersku a ambasador Vídeňské kavárenské kultury.

Vídeňská kavárenská kultura jako fenomén formující nejen Vídeň

Když v 17. století Rakušané přišli na to, že boby zanechané osmanskými vojsky u bran města jsou kávová zrna a bývalý zajatci prozradili jak se káva připravuje, odstartovalo to vznik nové kultury. Svého času byly kavárny místem, kde se setkávali myslitelé, básníci, filosofové, hudebníci i malíři. Hrál se zde kulečník a karty. Jedna z nejstarších kaváren Vídně, Café Frauenhuber, je v provozu dodnes. Zrovna tam v roce 1788 vystupoval sám Mozart a Beethoven.

Slovní spojení Vídeňská kavárenská kultura se v roce 2011 stalo součástí nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Tato kultura je charakteristická typickými mramorovými stoly, židlemi Thonet, boxy (lóžemi), novinami k zapůjčení a interiéry v historickém stylu. Ostatně, kdo jste navštívil například pražský Louvre, když ne přímo Vídeň, tušíte o čem je řeč.

Julius Meinl, podnik, který se dědí – i se jménem

Historie celého podniku je velmi bohatá a obšírná. Proto už jen pár zajímavostí, o kterých jste asi nevěděli.

Kávou všechno začalo, ale rozhodně neskončilo. Julius Meinl II. vynalezl technologii pro průmyslovou výrobu nejlepších tabulkových a tekutých čokolád a založil síť provozoven, která se rozrostla na 353 poboček v Rakousku, Maďarsku, Jugoslávii, Polsku, Rumunsku a samozřejmě i Československu.

Julius Meinl III. byl byl sociální průkopník a zaměřoval se na vzdělávání. založil akademii pro učně a zkrátil pracovní týden na 5. dní

Čtvrtý Julius Meinl (ano, opravdu čtyři za sebou) obohatil rodinné podnikání o soustředěný přístup a v 80. letech oživil obchodování ve střední i východní Evropě.

Dnes už pátou generaci představuje Jeannette Mein, která má na starosti všechny klíčové praktické úkoly – zodpovídá za nákup kávy, čaje a navazuje na dlouhodobé obchodní vztahy s partnery v Jižní Americe, Africe i Asii.

Proč oceníte kávu Julius Meinl?

My víme, že český kafař je vcelku konzervativní. Výjimka potvrzuje pravidlo a najdou se i experimentátoři. Ale většina si oblíbí svoji kávu a tu kupuje znovu a znovu. Proč byste tedy měli ochutnat kávu značky Julius Meinl?

– káva i čaj pochází z nejlepších pěstitelských oblastí na světě

– udává trendy & inovace v oblasti pražení kávy

– firma Julius Meinl je společensky zodpovědná a podporuje lokální farmy

– vyzkoušíte něco nového

– a nám se také líbí, že je aktivní a podporuje kreativitu

Věděli jste, že káva Julius Meinl je partnerem hudebního festivalu Colours of Ostrava …

… nebo, že za ni můžete zaplatit básní?

Julius Meinl chce vytvořit příjemnější a poetičtější svět. Káva téhle značky se offline světě propojuje s poezií na mnoha úrovních. Například na mezinárodní den poezie, který se koná 21. března, si už několik let (bohužel s výjimkou letoška) můžete zaplatit šálek kávy básničkou.

Cílem je inspirovat zákazníky, aby si dokázali vychutnat přítomný okamžik a zkusili napsat báseň. Touto básní pak mohou ve vybraných kavárnách zaplatit za kávu i čaj.

No a na mezinárodní den kávy, 1. září, se snaží spojovat lidi dohromady. Stačí přijít do kavárny s kamarádem, kolegou nebo členem rodiny a báseň napsat společně. Všichni pak dostanou kávu nebo čaj zdarma.

No a jak hodnotí kávu Julius Meinl Kamča?

Pro začátek jsme si domů na zkoušku vzali tři kávy. Caffé Crema z prémiové kolekce, Wiener Espresso a King Hadhramaut. Každá z těchto tří káv je charakteristická trochu jiným stupněm pražení a liší se samozřejmě také v chuti.

Nejvíce kořenitá a výrazně ovocná nám přišla káva King Hadhramout. Není se čemu divit, vždy je to čistokrevná směs afrických arabik z Etiopie a Keňi. I přesto je sama o sobě příjemně sladká. Trochu nás doma zarazilo označení na obalu, kde se uvádí stupeň pražení 5 ze 6 (tedy spíše tmavší), nám přitom přišla na pohled nejsvětlejší z naší testované trojky. Dali jsme si ji z Chemexu a byla svěží a lehká.

Kdo má rád kávu s čokoládovým akcentem a spíše tmavšího pražení (na zrncích se lehce objevuje kávový olej), rozhodně neudělá chybu, když sáhne po Caffé Crema z Premium Collection. Tato káva je veskrze univerzální. Hodí se jak pro espresso, cappuccino, překapávanou kávu, moka i french press. Jelikož jsme teď více méně stále doma, nemáme možnost připravit si espresso z velkého kávovaru, a tak jsme ji vyzkoušeli napoprvé ve french pressu a mile nás překvapila. Má hezky zaoblené plnější tělo. S vyšlehaným mlékem je také výtečná. Pokud máte rádi spíše směsi arabiky s robustou, tuhle kávu určitě vyzkoušejte.

Na závěr si necháváme Wiener Espresso. Zatím jsme nestlihli ochutnat, jen jsme přivoněli a shlédli zrnka. Přišlo nám, že je pražena na střed a vůni má jemnější, než King Hadhramaut. Podle popisu přímo od Juliuse Meinla se jedná o stutečně pravé vídeňské espresso s jemnou chutí, příjemnou aciditou a lehce kořenitým aroma. My sami si chceme počkat na test na pořádném kávovaru, když už jde o to pravé vídeňské espresso. Věříme, že bude stát za ochutnání. Pokud tuhle kávu znáte, nebo ji ochutnáte dřív než my, potěší nás, když nám dáte vědět, jak vás zaujala.

Tak co, dáte jim šanci?

Jestli jste dostali chuť, první várku už máme na cestě, objednat si kávu Julius Meinl můžete u nás v e-shopu.

A na závěr pro vás máme cenný seznam, kam zajít po konci karantény.

Neváhejte ochutnat tuhle, pro nás, novou kávu a dát nám zpětnou vazbu jak vám chutná.

Vaše kávošky, Nikola a Kamča.

Utrousíte zrnko?Dopuj svého umělce

Podporujeme lidi s jedinečnou a inspirativní tvorbou napříč spektrem. Přidáš se k nám?

Dej si kávu

Jsme milovníci kávy, ne kávoví diktátoři. Rádi ti poradíme, jakou kávu koupit.

Neusínej, bav se

Zajímá tě, jak funguje online podnikání? Zapoj se do našeho projektu.