Mezi náma kávošema jsem vyhlášená láskou k alternativní přípravě kávy. A proto padla při testování kávy od Black Star Ugandu Kuku Bududa volba na mě. Vyzkoušela jsem si ji připravit ve French pressu, Aeropressu a dripu V60, protože mi podle barvy upražených zrn přišla pro tyto alternativní přípravy nejvhodnější.
Základní informace:
Kontinent: Afrika
Země: Uganda
100% Arabika
Odrůda: SL-28, SL-34
Poloha: 1800 – 2300 m.n.m.
250 g kávy Uganda Kuku Bududa si můžete koupit na našem e-shopu Kava.cz
Pytlík dělá kávu
Vždycky se jako první kochám u kávy obalem. Pokud je obal nic moc, už na začátku jsem trochu skeptická. Jak asi chutná káva, u které si nedají záležet na vzhledu balení?
Tady jsem byla v klidu. Krásné, designově čisté balení s netradičním otevíráním, ale hlavně, všemi potřebnými informacemi.
Vím odkud káva je, jak je zpracovaná, o jakou odrůdu se jedná, z jaké nadmořské výšky pochází, kdy byla upražena a na jakou přípravu se hodí.
To, že je na pytlíčku informace o konkrétní odrůdě dost jasně signalizuje, že se nejedná o ledajakou kávu. Ale o zrna, jejichž původ dokážeme vystopovat. A to mám ráda. Hodně značek a podniků se dnes honosí souslovím výběrová káva, ale spíš než o pečlivě vybranou kávu se jedná o kávu neurčitého původu.
Zavři oči, přivoň si a ochutnej
První, co mě bouchlo do nosu, byla vůně čerstvě pražených zrn. Příjemná, lehce karamelová vůně. A to byl pytlíček ještě zavřený! O to silnější byla vůně po otevření pytlíku.
Naturální zpracování
Zrna byla připravena naturální metodou.
Pokud nevíte, co to znamená, jde v podstatě o jiné označení zpracování suchou metodou.
Oproti mokrému zpracování je suchá metoda levnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí, zejména tedy tam, kde je vodou nutné šetřit. Kávové třešně se po sklizni rozprostírají na africké postele, nebo na betonovou podlahu a schnou spolu se slupkou. Musí se pravidelně otáčet a prohrabávat a celý proces trvá zhruba měsíc.
Pražení
Barva pražených zrn je nepravidelná – některá byla lehce tmavší, jiná lehce světlejší – v souhrnu bych to zhodnotila jako světlejší střed. Samotné pražení tak dává jasný signál, že jde o kávu především pro alternativní přípravy kávy a těch jsem vyzkoušela hned několik.
Porovnání alternativ
Aeropress
Asi můj nejoblíbenější způsob přípravy, pokud si dělám kávu pro sebe. Obvykle preferuji obrácenou metodu, která mi poskytuje prostor pro experimentování. Káva měla při téhle přípravě lehce kyselejší nádech a zvýraznily se ovocné tóny. Byla prostě taková fresh.
V60
Pro kávu Uganda Kuku Bududa moje preferovaná příprava. Její chuť je z V60 krásně vyvážená. Nikam nic neutíká. Voní po karamelu a ten spolu s čokoládou vyniká i chuťově. Ovocné tóny jsou více potlačeny, což je podle mě dané kratší extrakcí, než jakou jsem dopřála kávě v Aeropressu.
French press
Způsob přípravy, který mě oslovil nejméně. Tím nechci říct, že by z French pressu Kuku Bududa nechutnala, jen mě přišla taková těžká*. Vůně a chuť čokolády byly hodně výrazné, zatímco po ovoci skoro ani stopa.
*což je vlastně vtipné, protože Kami nedávno sepsala článek o odlehčené kávě z French pressu, s čím normálně souhlasím, akorát u Bududy mi tahle metoda přišla nejhutnější.
Kdy bych ji doporučila
S Ugandou Kuku Bududa nešlápnete vedle. Můžete si ji připravit po obědě, k práci na počítači a určitě se hodí, když přijde návštěva.
Výrazná chuť karamelu a čokolády především při přípravě pomocí V60 může sednout i těm, co normálně raději espresso, nebo kávu ředí mlékem. Tady to podle mého gusta není zapotřebí.
Tak co, ochutnáte? Jestli kávu Uganda Kuku Bududa chcete vyzkoušet, doporučuji neotálet. Máme jen limitované množství, které jednou – zřejmě brzy – dojde. V článku sice píšu o testu varianty pražené pro alternativní přípravu kávy, ale máme ji i praženou na lehce tmavší střed pro espresso.
Vaše kávoška Nikola