Z kraje letošního roku nám doslova za barákem začal vyrůstat trailový park. Když jsme to zjistili, nemusel nás nikdo dlouho přemlouvat a už jsme byli součástí místní party dobrovolníků, která s budováním tratí pomáhala. Od otvíračky Šemberských stezek utekl sotva měsíc a já mám pocit, že už o nich ví snad každý biker z Prahy a okolí. Nebo se pletu? Pokud jste u nás ještě nebyli, nebo snad o Šemberských stezkách doteď neslyšeli, je tahle pozvánka právě pro vás.

Celý projekt vznikl za podpory města Český Brod, které dalo zelenou k vybudování trailů v městském lese. Hlavou a srdcem Šemberských stezek je však parta lidí kolem Pavla Kvasničky, která se dala do kupy v průběhu budování areálu a odpracovala dnes již v celku nespočet dobrovolnických hodin. A stále je co dělat. Pokud byste chtěli taky někdy dorazit na brigádu, stačí sledovat fb skupinu Šemberských stezek.

Kudy k nám?

Šemberské stezky se nachází v lese kousek za Tuchorazí. Auto je nejlepší zaparkovat v Českém Brodě u nádraží. Na stezky je to pak příjemný výlet zhruba 4 km. A pokud se nechcete trmácet autem, doporučujeme vlak, z Prahy to do Brodu jezdí co půl hodiny.

Pro koho jsou Šemberské stezky?

Tak především pro všechny bikery a bikerky, kteří mají rádi jízdu na horském kole dole, ale taky hore kopcom. Na své si přijdou jak pokročilí jezdci, tak začátečníci. Při budování stezek jsme hodně mysleli právě na začínající bikery, takže se modrá a červená trať stavěly jezdivé a bez větších nástrah. Pokud s kolem začínáte, doporučuju vynechat černou, která už je přeci jenom náročnější.

Žádné lanovky tu nečekejte

Horekopcom můžete buď vydrtit plynovod, jet kolem po štěrku nebo se vydat na pohodlný zelený Stoupák, který u mě vede na plný čáře. Když jsem tu jela poprvé a uviděla to nádherné kapradí, vybavily se mi živě moje dávné novozélanské projížďky. Teď z jara, jak hodně pršelo, tu byla naprostá oáza, krásně to tu voní a žije. Vždy, když míjím lesní mraveniště, nezapomenu pozdravit. A ačkoli jsem nikdy nebyla fanda šlapání do kopce, tak na Stoupáku je to najednou jinak. Úplně jsem si tuhle cestu nahoru zamilovala. Dá se totiž vyšlapat na jeden zátah (no s naší rodinou spíše na dva až tři :-)) a místy se i zhoupnete dolů, což vám dodá sílu do dalšího stoupání.

Kolik si dáte koleček vy?

S dětmi se snažíme postupně překonávat všechny nástrahy Šemerských stezek a tréninkově si dáváme vždy hned několik koleček. Mým cílem je zdolat jednou deset okruhů, zatím jsme společně dali nejvíc pět. A co vy? Jaký bude váš rekord?

Jelikož stezky mají u návštěvníků obrovský úspěch, nebudu se tu dál rozepistovat a rovnou vás odkážu na fb Šemberských stezek. Napsáno a natočeno bylo totiž za těch pár dní ostrého provozu už skutečně mnoho. Za nás jsem vás chtěla hlavně pozvat.

Závěrem snad jen prosba za nás místňáky:

Prosím, jezděte vždy s helmou

Víme, že není pro dospělé povinná, ale přesto si myslíme, že jezdit bez ní je holý nerozum. Už jsme tu bohužel měli i nepěkný pád jezdce bez helmy mimo provozní dobu s doživotními následky.

Nikdy nepřeceňujte své schopnosti

Dávejte na sebe pozor a na tratě se pouštějte jen za dobré viditelnosti a příznivého počasí. Na cedulích máme uvedenou otevírací dobu, která se váže právě k světelným podmínkám (duben 8.00-18.30, květen: 8.00-19.00, červen, červenec 8.00-20.00, srpen 8.00-19.00, září 8.00-18.00, září 8.00-18.00, říjen 9.00-17.00, listopad až březen dáváme tratím i lesu klid).

Když prší, zůstaňte doma

Návštěvu je dobré vynechat, pokud právě prší nebo hodně pršelo v předchozích dnech. Ačkoli jsou tratě postavené z místního jílu, do kterého se přidával písek pro zpevnění a už si hezky sedají, ježdění za mokra areálu moc neprospívá.

Dávejte pozor na skřítky

Traily jsme vymýšleli tak, aby si je užily také děti, kterým se tu hodně líbí. Takže pozor, mějte oči na stopkách.

Buďte ohleduplní k lesu

Vše, co jste si přivezli, si zase vezměte domů a pokud možno nejezděte mimo tratě, les je tu požehnáním, přála bych si, aby tu byl stále tak krásný jako doposud.

Provozní řád si můžete přečíst na stránkách. V rámci vašeho bezpečí a hladkého fungování trailů prosíme o jeho dodržování.

Tak se těšíme na viděnou, Kamča a Martin

Utrousíte zrnko?Dopuj svého umělce

Podporujeme lidi s jedinečnou a inspirativní tvorbou napříč spektrem. Přidáš se k nám?

Dej si kávu

Jsme milovníci kávy, ne kávoví diktátoři. Rádi ti poradíme, jakou kávu koupit.

Neusínej, bav se

Zajímá tě, jak funguje online podnikání? Zapoj se do našeho projektu.