Naše kávoší parta se moc nechlubí, když pomáhá. Máme pocit, že je to naprosto přirozené. Nedávno jsme dostali tip na občanskou iniciativu Sousedská pomoc a moc se nám jejich myšlenka líbila. Nabídli jsme, že týmu, který na projektu maká, poskytneme kafe. Protože to se přece ví, že pořádná dávka kofeinu dodá hodně nápadů a taky nějakou energii.

Jak se dá dohledat na webových stránkách Sousedské pomoci, celý projekt stojí na zásadách solidarity, spravedlnosti, sounáležitosti a elementární lidské slušnosti. Pod to se podepisujeme všema deseti. Ale zajímalo nás víc.

Kdo za projektem stojí? Jak to funguje? Co se stane, až tahle mimořádná situace pomine? No, nezbývalo nic jiného než vyzpovídat spoluzakladatele a člena akčního týmu, Lukáše Huňka.

Ahoj Lukáši můžeš nám v jednoduchosti představit projekt Sousedská pomoc?

Ahoj, zdravím všechny milovníky dobré kávy – SousedskáPomoc je webová aplikace, která koordinuje a pomáhá organizovat dobrovolníky. Díky naší aplikaci tak může aktuálně více než 6000 dobrovolníků pomáhat napříč celou ČR.

Letáček s informacemi k vytisknutí TADY.

Jak vás tenhle nápad napadl?

Viděl jsem reportáž v televizi o tom, jak si lidé pomáhají a koordinují se starým dobrým systémem tužka a papír – přišlo mi to líto, a tak vznikla první verze SousedskaPomoc.cz.

Pomoc se týká především ohrožených skupin jako jsou senioři, nemocní, těhotné ženy či osoby s oslabenou imunitou.

V poslední době se vyrojilo hodně podobných projektů, v čem je váš projekt jiný, než ty ostatní?

Kromě samotné registrace dobrovolníků nabízíme i rozhraní pro zadávání poptávek a následnou koordinaci jednotlivých kroků. Staří lidé, kteří nemají přístup k internetu mohou využít naší zelené linky a pomoc se tak dostane i k nim.

BEZPLATNÁ linka 800 88 55 99 Sousedské pomoci.

Kolik vás teď je v ústředním týmu?

Zhruba 20.

Kolik hodin tomuhle projektu ve svém čase věnujete?

Většina lidí, kteří tu s námi teď sedí, se podílí na projektu na více než 8 hodin denně včetně víkendů. Nasazení je neskutečné, stejně tak trvalá pozitivní nálada a energie v týmu.

Momentálně sháníte dobrovolníky na tyto čtyři pozice: pečovatel, dispečer, kurýr a švadlena. Je to opravdu jediná možnost jak se zapojit? Nemáte třeba transparentní účet, jako jiné projekty?

Transparentní účet zatím nemáme – měl by být zřízen během několika málo dní – stačí sledovat náš web nebo sociální sítě – jakékoliv dary poputují dál k našim dobrovolníkům nebo k proplacení jejich nákladů (benzín, materiál apod.)

Celý systém je postavený na dobrovolnících. Je opravdu tolik lidí s vůlí a chutí pomáhat ostatním?

Ano a je to pro mě ohromně povzbuzující – lidé chtějí pomáhat.

Projekt vznikl jako bezprostřední reakce na momentální koronavirovou situaci. Zajímá mě, jestli cítíš, že se projekt transformuje v průběhu.

Ano – transformujeme se v aplikaci, která tu zůstane i po koronavirové krizi – budeme pomáhat dobrovolníkům konat dobro v místě jejich bydliště – sázení stromů, čištění řek atp.

Jak to vidíte s projektem dál po skončení téhle situace? Pro koho i nadále je projekt myšlený?

Máme ambiciózní cíl – po skončí krize se chceme stát synonymem nástroje pro organizaci dobrovolníků pro města a obce.

Moc děkujeme, držíme palce a přejeme, ať vám naše káva chutná a dodá potřebnou energii.

Já moc děkuji za celý tým Sousedské Pomoci – vaše skvělá káva nám dodává energii ve vypjatých situacích a zpříjemňuje každé ráno!

Čtyři příklady proč dobrovolníci pomáhají

Zapojit se můžete i vy.

Iniciativu můžete sledovat na Facebooku, Instagramu a Twitteru. Pokud byste měli jakékoli otázky, pište na info@sousedskapomoc.cz

#SOUSEDKAPOMOC #KAVOSI

Vaše kávošky Nikola a Kamča.

Utrousíte zrnko?Dopuj svého umělce

Podporujeme lidi s jedinečnou a inspirativní tvorbou napříč spektrem. Přidáš se k nám?

Dej si kávu

Jsme milovníci kávy, ne kávoví diktátoři. Rádi ti poradíme, jakou kávu koupit.

Neusínej, bav se

Zajímá tě, jak funguje online podnikání? Zapoj se do našeho projektu.